Modułowe ogrodzenia z betonu to rozwiązanie skupiające w sobie wiele zalet. Jest trwałe, estetyczne i dostępne w wielu kolorach. Cieszy się wśród inwestorów coraz większym zainteresowaniem także dlatego, że nie wymaga skomplikowanego montażu. Żeby jednak mogło służyć przez lata, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zrobić ogrodzenie z betonu architektonicznego? W tym artykule rozpiszemy Państwu całą procedurę krok po kroku.
Spis treści
- Modułowe ogrodzenia z betonu architektonicznego – jak się przygotować?
- Jak zrobić ogrodzenie z betonu architektonicznego – fundamenty
- Jak zrobić ogrodzenie z betonu architektonicznego – montaż bloczków
- Modułowe ogrodzenia z betonu architektonicznego – wykonać samemu czy powierzyć specjalistom?
Modułowe ogrodzenia z betonu architektonicznego – jak się przygotować?
Ogrodzenia modułowe z betonu architektonicznego to dobry pomysł dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach montażu. Zanim jednak przystąpimy do właściwych prac, należy przygotować odpowiednie zaplecze. Co dokładnie będzie nam potrzebne?
Jeszcze zanim firma dostarczy nam elementy ogrodzenia (bloczki, furtki, bramy, daszki) dobrze przygotować podłoże do magazynowania. Powinno być ono równe, żeby nie doszło do uszkodzenia materiału przed budową. Zaleca się także przykrycie bloczków modułowych plandeką lub daszkiem, szczególnie jeśli montaż odbędzie się dopiero za kilka dni lub tygodni. W ten sposób unikniemy ryzyka zalania deszczem.
Modułowe ogrodzenia z betonu architektonicznego wymagają przygotowania do montażu:
- zaprawy do połączenia elementów,
- betonu do wykonania fundamentów – warto wybrać produkt o klasie C16/20 przy gruntach jednorodnych lub C20/25 na trudniejszym terenie,
- betonu do wypełnienia komór bloczków na ogrodzenie,
- szalunków do ław fundamentowych,
- pręta zbrojeniowego.
Do zastosowania tych wszystkich elementów niezbędne będzie wykorzystanie narzędzi, w tym szpady, pacy, sznurka czy wiader. Jeśli kupujemy bloczki od nowej firmy, dobrze także ułożyć ogrodzenie ‘na sucho’. W ten sposób sprawdzimy, czy materiał przylega do siebie i nie ma usterek technicznych.
Jak zrobić ogrodzenie z betonu architektonicznego – fundamenty
Modułowe ogrodzenia z betonu należą do rozwiązań solidnych. Z tego też powodu modułowe bloczki betonowe są ciężkie i wymagają oparcia na solidnym fundamencie. Nie ma tu miejsca na zrobienie fuszerki. Zaleca się wykorzystanie betonu wysokiej klasy i bardzo precyzyjne rozstawienie ław fundamentowych poniżej granicy przemarzania gruntu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko degradacji fundamentów przez wody gruntowe. Całą procedurę możemy zamknąć w ośmiu krokach:
- Wyrównanie terenu – należy usunąć kamienie, korzenie, rośliny czy inne przeszkody.
- Wyznaczenie linii płotu – do tego celu najlepiej użyć przygotowany wcześniej sznurek lub ewentualnie deski.
- Wykopanie dołu pod fundament i umieszczenie w nim szalunku.
- Przygotowanie przekładek dzielących deskowanie na mniejsze części (szczeliny dylatacyjne).
- Precyzyjne wylanie betonu do szalunku.
- Pozostawienie do wyschnięcia.
- Szlifowanie nawierzchni fundamentu.
- Wykonanie izolacji – ten krok jest szczególnie ważny, gdyż zabezpiecza fundamenty przed wnikaniem wody i negatywnym działaniem zmiennych temperatur.
Procedura wylewania fundamentów powinna trwać nawet do dwóch tygodni. Dopiero po tym czasie uzyskujemy materiał o odpowiedniej sztywności i fakturze, który może z powodzeniem przyjąć na siebie modułowe ogrodzenia z betonu architektonicznego.
Jak zrobić ogrodzenie z betonu architektonicznego – montaż bloczków
Po zakończonym fundamentowaniu możemy zacząć układać modułowe ogrodzenia z betonu architektonicznego. Tu również przydatna będzie umiejętność pracy budowlanej, precyzja i odrobina cierpliwości. Całą procedurę ponownie możemy podzielić na szereg mniejszych etapów. I tak modułowe ogrodzenia z betonu uzyskamy poprzez:
- Ułożenie bloczków i połączenieich klejem montażowym. W tym miejscu warto się upewnić, że połączenia są szczelne i wszystkie materiały dobrze do siebie przylegają.
- Zalanie pustaków betonem. Należy pamiętać o zastosowaniu zbrojenia.
- Wycięcie szczelin na dodatkowe akcesoria (przęsła, bramy, skrzynki listowe).
- Montaż daszków po zagęszczeniu wypełnienia bloczków. Do wykonania tej czynności używa się mrozoodpornego kleju albo zaprawy cementowej. Połączenia uszczelnia się masą silikonową dostosowaną do warunków zewnętrznych.
- Impregnację – dodatkowa osłona zapewni większą estetykę rozwiązania. Co ważne nowoczesne bloczki modułowe bardzo często nie wymagają już podejmowania tego kroku, gdyż impregnacja odbywa się na etapie produkcji. Przykładem tego typu asortymentu mogą być modułowe ogrodzenia z betonu firmy GAAG.
Po wykonaniu tych czynności pozostanie nam zainstalowanie dodatkowego oprzyrządowania, czyli między innymi bram czy furtek.
Modułowe ogrodzenia z betonu architektonicznego – wykonać samemu czy powierzyć specjalistom?
Decyzja o tym, czy modułowe ogrodzenia z betonu wykonywać samemu, czy z udziałem specjalisty, musi zostać dogłębnie przemyślana. Choć opisana powyżej procedura nie wydaje się specjalnie trudna, w praktyce jest wiele miejsc, które wymagają dużej precyzji i doświadczenia. Częstym problemem jest nadmierny pośpiech, który w konsekwencji prowadzi do powstawania nierówności, krzywizn i miejsc zagrożonych potencjalnym osunięciem się w przyszłości. Jeśli nie pracowaliśmy nigdy wcześniej z betonem, dużo lepszym pomysłem będzie zlecenie wykonania kompletnego ogrodzenia rzetelnej firmie.
0 komentarzy