Poradniki i Inspiracje betonowe

Pięć pomysłów na małą architekturę z betonu

Mała architektura ogrodowa to rozwiązanie użyteczne i estetyczne. Odpowiednio dobrane elementy składowe uzupełniają oraz wzbogacają przestrzeń. Sprawdzą się zarówno w miejscach zaaranżowanych w stylu klasycznym, rustykalnym,…
Strona główna » Poradniki » Pięć pomysłów na małą architekturę z betonu

Szybkie menu

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Najnowsze poradniki

Komentarze

  1. Dzień dobry. Podmurówki z betonu architektonicznego w kolorze antracyt oraz cenniki uzyska Pan u naszych dystrybutorów. Listę punktów dystrybucyjnych oraz…

Tagi

Pięć pomysłów na małą architekturę z betonu

mar 14, 2022

Mała architektura ogrodowa to rozwiązanie użyteczne i estetyczne. Odpowiednio dobrane elementy składowe uzupełniają oraz wzbogacają przestrzeń. Sprawdzą się zarówno w miejscach zaaranżowanych w stylu klasycznym, rustykalnym, minimalistycznym, jak i śródziemnomorskim. Można je wykonać z bardzo różnych surowców, a krzykiem ostatniej mody jest beton architektoniczny. W tym artykule przedstawimy pięć inspirujących pomysłów na małą architekturę z betonu.

Mała architektura – beton architektoniczny w formie mebli ogrodowych

Wysokie temperatury i promienie słoneczne zmieniają przyzwyczajenia człowieka. Po miesiącach odbywania krótkich spacerów i chowania się w ogrzanym domu można wyjść na świeże powietrze i cieszyć się bliskością natury. Popularnym zabiegiem jest spędzanie czasu w ogrodzie. Bardzo często podejmowane tam czynności są odzwierciedleniem tego, co w zimę robiliśmy we wnętrzu. W otoczeniu krzewów, kwiatów i drzew zjadamy posiłki, gramy w ulubione zabawy, relaksujemy się czytając książkę.

Pomocna może być w tym mała architektura ogrodowa.

Betonowe meble stanowią dobre i praktyczne rozwiązanie. Są odporne na niekorzystne warunki klimatyczne, nie wymagają bieżącej konserwacji, pasują do różnych stylów architektonicznych. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań możemy wymienić:

  • ławki,
  • jedno-, dwu- lub wieloosobowe siedziska,
  • uformowane w wymyślne kształty sofy,
  • stoły,
  • stoliki,
  • półki,
  • regały,
  • ozdobne cembrowiny studni.

Rzetelni producenci proponują również możliwość zamówienia indywidualnych form odlewniczych, według projektu opracowanego we współpracy projektanta i inwestora.

Mała architektura – beton architektoniczny w formie donic

Mała architektura z betonu może także przybierać postać donic dekoracyjnych. W tym wypadku zewnętrzna ściana wykonana jest z betonu architektonicznego. Ten można wykonać w różnych fakturach i kolorach, dzięki czemu łatwo dostosować go do stylu domu. Środek donicy wypełnia się ziemią i roślinnymi bądź kwietnymi nasadzeniami. Taką donicę można swobodnie ustawić w ogrodzie, na balkonie czy podjeździe.

W tym miejscu warto też nadmienić o gazonach. To specjalny rodzaj donic betonowych, który sprawdza się także jako mur podtrzymujący skarpy. Gazony najczęściej komponuje się w wyrafinowane wzory, na przykład w kształcie fali lub okręgu. Świetnie prezentują się z betonową kostką brukową jako palisada łącząca nawierzchnię z trawnikiem. Tego typu donice używa się również do tworzenia skalniaków, kaskad, niskich ścian oporowych i umocnień. Do zaprojektowania ogrodu z gazonami dobrze wykorzystać produkty z betonu architektonicznego. Są one trwałe, różnorodne i dostępne w wielu barwach.

Mała architektura – beton architektoniczny w formie grilla i paleniska

Mała architektura ogrodowa może być także pomocna w organizacji spotkań towarzyskich. Wiele rodzin lubi spędzać czas wolny w otoczeniu rodziny i znajomych, gdy w tle gra muzyka, a sami goście posilają się produktami przygotowanymi na grillu. Betonowa konstrukcja daje nam szansę na wykonanie paleniska w kształcie i rozmiarze adekwatnym do naszych potrzeb. Nie ma też problemu z dorobieniem dodatkowej wędzarni czy komory na drewno. Mała architektura z betonu zapewnia nam swobodę w przygotowaniu imprezy zgodnej z naszymi oczekiwaniami.

Mała architektura – beton architektoniczny w formie murku

Działki bywają różne. Duże i małe, zabudowane i z dużą ilością zieleni, równe i pofałdowane. O ile klasyczne działki o standardowym układzie zaprojektować można stosunkowo łatwo, o tyle chaotyczna struktura wymaga drobiazgowego przemyślenia tematu. Czasami jedynym wyjściem na efektowną aranżację pozostaje wydzielenie mniejszych części terenu.

Pomocna może tu być mała architektura z betonu w formie murków oporowych czy obrzeży. Za ich pomocą zabezpieczymy niewielkie wzniesienia przed osuwaniem się gruntu, kreując tym samym taras, który możemy wysadzić kwiatami, warzywami lub zabawkami dla dzieci. Murek z betonu architektonicznego to, także dobry pomysł na estetyczne wykończenie schodów ogrodowych. Dzięki temu staną się one trwalsze i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Mała architektura – beton architektoniczny w formie obrzeży basenu

Jeszcze do niedawna baseny kojarzyły nam się tylko z willami położonymi nieopodal Hollywood. Dzisiaj to rozwiązanie coraz częściej gości w ogrodach zamożnych Polaków. Przy budowie basenu jednym z najważniejszych aspektów jest właściwe wykończenie brzegów. Chodzi o to, aby zastosowana nawierzchnia była w pełni bezpieczna i wygodna dla użytkownika.

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie płyt tarasowych i elementów małej architektury. W ten sposób uzyskujemy gładką nawierzchnię (która nie porani stóp) o antypoślizgowych właściwościach. Beton architektoniczny to także materiał odporny na działanie wody i wysokie temperatury. W celu nadania przestrzeni unikalnego charakteru można także wykorzystać ławki, stoły czy donice z kwietnymi ozdobami. Mała architektura ogrodowa to idealny pomysł na wybudowanie własnej strefy relaksu.

0 komentarzy

GAAG - Dystrybutor betonu architektonicznego

Gdzie kupić nasze produkty

Znajdź dystrybutora naszych wyrobów z betonu architektonicznego w swojej okolicy. Beton architektoniczny jak i liczne gotowe prefabrykaty z betonu dostarczamy do wielu województw z całej Polski, takich jak: dolnośląskie, mazowieckie, małopolskie, pomorskie i zachodniopomorskie. Jeśli nie odnalazłeś naszych produktów w Twojej okolicy - nic straconego. Skontatkuj się z nami a nasi doradcy na "mur-beton" znajdą rozwiązanie Twojego problemu.